Okolie

Okolie Farmy pod Melichovou skalou

Turistika

Melichova skala – prírodná pamiatka, ktorá  patrí medzi najpôsobivejšie útvary južného Podpoľania. Je to stĺpovitý skalný útvar s výškou asi 30 m.. Jej časová dostupnosť z Farmy pod Melichovou skalou je asi 40 min. Melichova skala ako zvyšok čela lávového prúdu so zachovalými tvarmi tečúcej lávy je dominantou krajiny.. Jej silueta pripomína ženu s batohom. Podľa povesti ide o závistlivú ženu, ktorá skamenela cestou na svadbu.

Kopa – sopečný útvar nachádzajúci sa neďaleko Melichovej skaly. Je to asi 500 m dlhý zvyšok čela lávového prúdu. Jeho skaliská sa čnejú vysoko nad vrcholky najvyšších stromov. Z Kopy je v priaznivom počasí nádherný výhľad na juhozápadnú časť Podpoľania. Tento útvar nie je sprístupnený značeným chodníkom, no dá sa ľahko nájsť , keďže v lesnom poraste tvorí výraznú dominantu.

Poľana – je najvyšším sopečným pohorím na Slovensku a patrí k najzachovalejším sopkám v Karpatoch. Nachádza sa v centrálnej časti Slovenska, pričom na jej severnom okraji leží geografický stred Slovenska- kóta Hrb 1 255 m n. m. Región Podpoľanie formovala sopečná činnosť spred 13 mil. rokov. Nachádzajú sa tu vzácne rastlinné spoločenstvá, množstvo živočíchov a viac ako 1 000 druhov vtákov. Poľana s nadmorskou výškou 1 458 m n. m.  bola v roku 1990 zaradená k biosférickým rezerváciám UNESCO.

Kaľamárka – je jednou z početných dominánt na južnom svahu Prednej Poľany. Nachádza sa v nadmorskej výške 808 m. Kaľamárku tvorí stuhnutý lávový prúd. Tunajšie skalnaté steny patria k najlepším cvičným lezeckým terénom v SR. Náučný chodník Kaľamárka  sprístupňuje starobylé hradisko a archeologické nálezisko, kde sa našli prvé známky osídlenia územia. Stopy vedú až do neskorej doby bronzovej.   

Vodopád Bystrô –  patrí medzi najpôsobivejšie prírodné dominanty regiónu Podpoľanie. Vodopád Bystrého potoka s výškou 23 m je prístupný turistickým chodníkom z hriňovskej miestne časti Bystré-Vrátka (prevádzaný aj náučným chodníkom) , alebo z horského hotela Poľana. Výstup skalnou stenou popri vodopáde uľahčujú železné rebríky a reťaze.  V roku 2014 bol Vodopád Bystô vyhlásený za 7. div Poľany.

Malčekova skala –  je skalnatý útvar, ktorý nepresahuje dominantné vlastnosti Kaľamárky a Melichovej skaly, ale pýši sa svojimi  nádhernými výhľadmi na hriňovské lazy. Časová   dostupnosť z Farmy pod Melichovou skalou 30 min.

Cykloturistika

Podpoľanie má množstvo poľných aj lesných ciest, prostredníctvom ktorým môžu cyklisti spoznávať jeho prírodné krásy tohto regiónu. Trasy sú vhodné najmä pre rekreačných cykloturistov. Sú však úseky s veľkými výškovými rozdielmi, s členitým terénom a kopcovitým charakterom. Vyžaduje sa  dobrá fyzická kondícia. Kraj pod Poľanou poskytuje zhruba 18 značených cyklotrás s celkovou dĺžkou 411 km.

Atrakcie

ZIP WIRE  – lanová dráha – V Podpoľaní, konkrétne v meste Hriňová, v Parku Košútka sa nachádza najdlhšia lanová dráha ZIP WIRE na Slovensku. Lanová dráha má dĺžku 450 m. v údolí je najvyšší bod 37 m nad zemou. Maximálna rýchlosť, ktorú je možné dosiahnuť je 50 km/h. ZIP WIRE je koordinované inštruktormi.

Lanový park Košutka – Novovybudovaný lanový park sa nachádza nad lesným potôčikom na začiatku lesa, tesne pri Penzióne Košútka. V lanovom parku sa nachádzajú 2 okruhy s 12timi prekážkami. Modrý okruh je pre deti od 120 cm, červený okruh je pre mládež nad 150 cm a dospelých. Počas celej doby ste samozrejme istený lanom a pod dohľadom profesionálnych inštruktorov.

 Pamiatky architektúry

Kostol Sv. Františka z Assisi – klasicistický rímsko-katolícky  kostol v Detve sa nachádza na Partizánskej ulici, v blízkosti nám. SNP.

Rímsko – katolícky kostol v Očovej – preslávený oltárom Majstra Pavla z Levoče ako aj nástennými maľbami.

Kostol Fatimskej Panny Márie- Raticov vrch – novodobá stavba, ktorej základný kameň bol položený v roku 1992. Vystavaný bol svojpomocne a posvätený prvý krát v roku 1994. Z Raticovho vrchu je nádherný pohľad na hriňovské lazy, ktorých dominantou sú terasovité políčka.

Kôrová kaplnka – Kaplnka Panny Márie Ustavičnej Pomoci – táto kaplnka je aj vo svete dreva raritou. Výnimočná je predovšetkým riešením povrchovej úpravy stien, ktoré sú zvonku i zvnútra pokryté kusmi kôry. Použitie tohto neobvyklého materiálu spája v sebe nevšednú krásu i účelnosť. Veľké pláty jedľovej kôry sú vzhľadom na svoje strieborné sfarbenie veľmi pôsobivé. Osobitne to vyniká v interiéri, ktorý navodzuje atmosféru jemného svetielkovania. Tento unikát dal na prelome 19. a 20. storočia postaviť gróf Štefan Zichy, ktorý mal panstvo v neďalekom Divíne. Do lesov v Bzovej chodil poľovať a tamojší kraj si veľmi obľúbil. Po dobudovaní kaplnky sa v nej vraj často zdržiaval. Počas roka, no najmä v lete, kaplnku často navštevujú veriaci aj turisti. Raz do roka sa v nej slúži sv. omša. Novodobá kópia Kôrovej kaplnky z Hornej Bzovej sa nachádza pri vstupe do Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu.

Kultúrne inštitúcie

Podpolianske múzeum – je najmladšou kultúrnou inštitúciou v Detve, sídli na nám. SNP.

V súčasnosti múzeum ponúka:

– stálu expozíciu Ovce moje, ovce…Valaská kultúra na Podpoľaní

– stálu historickú výstavu Detva v kontexte Vígľašského panstva

– najnovšia stála expozícia Z Detvy na more – venovaná prvému slovenskému námornému kapitánovi Júliusovi Jurajovi Thurzovi – rodákovi z Detvy

– vysunutú expozíciu Z klenotnice Veroniky Golianovej ( Partizánska ul. 75)

 

Kino Marína-  sa nachádza v Kultúrnom centre Andreja Sládkoviča v Detve. Od roku 2014 Kino Marína premieta v modernou digitalizovanou technikou.

 Podujatia

Folklórne slávnosti pod Poľanou – od svojho vzniku v roku 1966 patria medzi najvýznamnejšie podujatia tradičnej ľudovej kultúry na Slovensku. Konajú sa pravidelne každoročne druhý júlový víkend v prírodnom amfitaátri v Detve.

Gazdovanie na hriňovských lazoch –  od roku 2010 vždy koncom augusta mesto Hriňová organizuje festival „Gazdovanie na hriňovských lazoch“, ktorý  prezentuje ako sa voľakedy žilo na lazoch v Podpoľaní. Návštevníci sa môžu preniesť v čase a pozrieť si, či aj vyskúšať, oranie s volmi, kosenie a mlátenie obilia, vyberanie zemiakov, bielenie plátna, prácu remeselníkov a starých trhovníkov, strihanie oviec, výroba a ochutnávka ovčieho syra, alebo zoznámiť sa s tradíciami a ľudovými zvykmi a obyčajami. V niekoľkých dvorov sa prezentuje tradičná kuchyňa so špecialitami našich starých mám, ale aj z iných krajín. Na festivale rezonuje aj folklór, ktorý má v Hriňovej veľkú tradíciu.

Muziky pod Poľanou – festival ľudových hudieb, ktorý sa koná každú poslednú nedeľu v auguste od roku 2007. Festival sa začína slávnostným sprievodom hudieb na konských záprahoch, ktorý smeruje cez Hriňovú na Raticov vrch. Tam v otvorenej krajine prebieha množstvo koncertov ľudovej hudby.

Očovská hruda – folklórny festival, ktorý svoje počiatok datuje v roku 2004. Súčasťou podujatia je aj tvorba remeselných majstrov, škola tanca, škola hry na fujare, ponuka miestnych špecialít.

Furmanská súťaž ťažných koní- každoročne sa v regióne Podpoľanie organizujú dve súťažné  podujatia s furmanskou tematikou. Zimná furmanská súťaž sa koná koncom januára v Hriňovej. Súťaží sa v nej o fujaru. Letná furmanská súťaž prebieha koncom augusta v areáli prírodného amfiteátra v Detve., kde sa súťaží o valašku.

Tradičná chuť Podpoľania – od roku 2012 sa toto podujatie koná každoročne v inej obci Podpoľania. Jeho cieľom je oživiť recepty starých materí.  Hlavnou témou  Tradičnej chuti Podpoľania je pripraviť jedlá podľa starodávnych postupov overených tradíciou.

 Lyžiarske strediská

Lyžiarske centrum Spariny- areál umožňuje zjazdové lyžovanie, snowbording na nenáročných upravených zjazdovkách s vlekom s dĺžkou 700 m, malým vlekom s dĺžkou 70 m. Možnosť večerného lyžovania. Areál sa zasnežuje. V okolí sa nachádzajú trate na bežecké lyžovanie.

Park Košutka–  v tomto areály sú zjazdovky upravované umelým zasnežovaním. Stredisko je vhodné pre začiatočníkov ale i pokročilých a náročnejších lyžiarov a snowbordistov. V prevádzke sú tri vleky s dĺžkou 900 m, 400 m, 100 m s prevýšením 220 m. v ponuke je večerné lyžovanie, požičovňa športových potrieb, lyžiarska a snowbordová škola.

Areál športov Látky zabezpečuje lyžovanie pre menej aj viac náročných lyžiarov, rodiny s deťmi. Svah je pravidelne upravovaný.  Dĺžka vleku je 300 m. V areáli sa nachádzajú upravované bežecké trate do 10 km.

Reštauračné služby

Gazdovský dvor – zariadenie ponúka rýchle občerstvenie s ponukou typických jedál a špecialít v Detve pri autobusovej stanici.

Culinaire restaurant & caffee- reštaurácia sa nachádza v Kriváni a  ponúka kvalitnú medzinárodnú kuchyňu, dezerty a lahodnú kávu a čaj.

Pizzeria Talia-  ponúka široký sortiment jedál a rôzne druhy pizze. Reštaurácia sa nachádza v blízkosti predajne LIDL.

Reštaurácia Pivnica pri studni- nachádza sa v starej časti Detvy. Interiér ako aj personál sú veľmi príjemné. Reštaurácia ponúka tradičné ale i moderné druhy jedál.

Salaš Detvan- reštaurácia v ľudovom štýle s ľudovými cenami, tradičnou kuchyňou a najlepšími haluškami široko-ďaleko, kvôli ktorým sa oplatí odbočiť z cesty! Halušky sa pýšia certifikátom Regionálny produkt Podpoľanie. Nachádza na pravej strane pred vstupom do Detvy v smere od Lučenca a na ľavej strane za Detvou  v smere od Zvolena.

Informačné služby

Turisticko- informačná kancelária Detva – adresa:  M.R. Štefánika 3214/2E, 962 12 Detva tel.: 00421 45 545 90 87

Turisticko informačné centrum Hriňová – adresa: Hriňová 1605, 962 05  Hriňová tel. : 00421 918 361 099

Požičovne a servis športových potrieb

Skicentrum Košutka- požičovňa a servis lyží, snowbordov a súčastí s tým spojených. Otvorené počas zimnej sezóny.

Cyklošport 1stopa- ponúka predaj, požičovňu a servis bicyklov, snežných bicyklov,, športových potrieb a predaj výstroje do prírody. Otvorené celoročne 9:00-17:00.

Cyklošport servis – ponúka predaj a servis bicyklov, zimných a letných športových potrieb.

Predajne suvenírov a tradičných výrobkov z Podpoľania

BIANstudio  Detva– adresa: Tajovského 10, v budove OTP banky, 962 12  Detva

-foto, suveníry, mapy

Detvianske ľudové umenie-adresa: Partizánska ulica 75, 962 12  Detva

-tradičný detviansky odev, hudobné nástroje, suveníry

PARTA Slovenské ľudové umenie- adresa: Záhradná 3, 962 12  Detva

-tradičný ľudový odev, hudobné nástroje, suveníry, CD-DVD

ADA.etno art- Lúčna 3071/17, 962 05  Hriňová

– tradičný ľudový odev, kabelky, bytový textil, darčekové predmety

 

 

Translate »